ნაკადულის/მდინარის კალმახი 2006 წელს საქართველოს „წითელ ნუსხაში“ მოხვდა. თევზის აღნიშნულ სახეობას მოწყვლადის კატეგორია აქვს მინიჭებული. ნა
რაჭის მდინარეები „წითელი ნუსხის“ სახეობის ნაკადულის კალმახის 40 000 ქვირითით დათევზიანდა
მდინარე ალაზნის შენაკადები „წითელი ნუსხის“ სახეობის ნაკადულის კალმახის 90 000 ქვირითით დათევზიანდა
ბაწარა ბაბანეურის დაცულ ტერიტორიებზე, მდინარე ალაზნის შენაკადები „წითელი ნუსხის“ სახეობის ნაკადულის კალმახის 90 000 ქვირითით დათევზიანდა,
ჩოხატაურისა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტების მდინარეები 40 000„წითელი ნუსხის“ სახეობის ნაკადულის კალმახის ქვირითით დათევზიანდა
„წითელი ნუსხის“ სახეობის ნაკადულის კალმახის პოპულაციის აღდგენის პროექტის ფარგლებში, ჩოხატაურისა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტების მდინარეები
დუშეთის მუნიციპალიტეტში მდინარეები „წითელი ნუსხის“ სახეობის ნაკადულის კალმახის 30 000 ქვირითით დათევზიანდა
ნაკადულის კალმახის ქვირითისა და ლარვის ველურ ბუნებაში გაშვება არის მეთოდი, რომელიც ხელს უწყობს მოწყვლადი სახეობის მომრავლებას და მაქსიმალურად ზრდის ბუ
ლაგოდეხში მდინარე სალესავისხევი და მდ. შრომისხევი 60,000-მდე ნაკადულის კალმახის ქვირითით დათევზიანდა
2024 წლის იანვარში, ლაგოდეხის დაცულ ტერიტორიებზე ნაკადულის კალმახის პოპულაციის აღდგენის მიზნით, მდინარე სალესავიხევი და შრომისხევი 60,000 კალმახის ქვი
ალგეთის ეროვნულ პარკში 200 ფრთა კაკაბი ველურ ბუნებაში გაუშვეს
ველური ბუნების და დაცული ტერიტორიების სააგენტოს სპეციალისტებმა, ალგეთის ეროვნულ პარკში, წინასწარ შერჩეულ ლოკაციაზე, კაკბის პოპულაციის აღდგენის მიზნით,
ახმეტის მუნიციპალიტეტში 270 ფრთა კოლხური ხოხობი ველურ ბუნებაში გაუშვეს
ახმეტის მუნიციპალიტეტში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, წინასწარ შერჩეულ ლოკაციებზე